22/07/2015

"Vasjok Trubatšov ja tema sõbrad" 1. raamat


Valentina Ossejeva
"Vasjok Trubatšov ja tema sõbrad" 1. raamat

Eesti Riiklik Kirjastus. Tallinn 1951.
Tõlkinud A. Tuha.
Illustraatori nime pole märgitud.

See tolleaegse pruugi järgi kooliealiste nooremale ja keskmisele astmele määratud jutustus oli lapsepõlves mu suur lemmik. Ka nüüd hiljuti üle lugedes polnud Vasjoki ja tema sõprade seiklused oma liigutavast põnevusest midagi kaotanud. Poiste iseloomu on nii hästi kirjeldatud, sõprusest, heast ja halvast väga taktitundeliselt pajatatud. Suurt moraalitsemist pole, on lihtsalt laste elu, nagu see oli vahetult enne sõda 1941. aasta alguses.

Neljandas "b" klassis toimub palju sündmusi. Tuleb uus õpetaja, keda algul umbusklikult vastu võetakse, aga kes lastele kogu südamest meeldima hakkab. Kolm lahutamatut sõpra - Vasjok Trubatšov, Kolja Odintsov ja Saša Bulgakov - elavad  üle suure riiu. Huvitav on lugeda ka nende klassikaaslastest Kolja Mazinist, Petja Russakovist ja Seva Maljutinist. Toredad on nende klassiõed - alati energiline Liida Zorina, leebelt rahulik Valja Stepanova ja enesekindlusetu Njura Sinitsõna. Kõik nad on raamatus niisugused, et nendesarnaseid õpilasi leidus vist küll igas koolis, sõltumata selle asukohast või õpilaste rahvusest.

Lisaks koolielule on põhjalikult kirjeldatud ka nende koduseid sündmusi, suhteid vanematega, igapäevaelu. Aga see kõik on hästi põnev. Esimese osa lõpul, juunis 1941 sõidavad pioneerid ekskursioonile Ukrainasse. Seal ootavad neid ees juba sõjakatsumused. Neist ja kodulinna tagasipöördumisest on juttu jutustuse 2. ja 3. osas, aga sellest juba mõnes järgmises blogipostituses.

Tekstinäiteid:

"Poisid istusid kõrvuti. Kõik kolm ajasid pea kuklasse ja vaatasid tumedasse, sügavasse taevalaotusse.
"Vaadake, vaadake. Kuu!"
Pargi tagant tuli nähtavale määratusuur kollane kuu.
"Püsib mitte millelgi," ütles Saša imestunult. "Nii vaatagi, et kukub alla."
"Vaat, kui kukuks!"
"Tore oleks! Me oleksime ta kohe kooli tirinud ja otse pioneerituppa.""


"Lugu kriidiga mõjus Mazinile samuti.
"Üldiselt juhtus kõik see ühe loodri pärast. Oleks Petka grammatikat teadnud, poleks ma kriiti näpanud. poleks ma kriiti näpanud, ei oleks Trubatšov Bulgakoviga tülli läinud. Ja ongi kõik... Aga missugused sõbrad Vasjok ja Saša olid! Veel praegugi astus Trubatšov Bulgakovi eest välja, kui ma talle ütlesin, et Saška vedelaks lõi... Hm... Ja üldse, mis sõprus see on! Üheainsa tüki kriidi pärast kohe puruneb. Ma poleks küll Petkat nii maha jätnud. Eh, elu!""


Väga populaarseks sai Eesti Raadio kuuldemäng "Vasjok Trubatšov ja tema sõbrad" (1956), mille lavastas Aarne Ruus. Osades olid Tallinna Riikliku Draamateatri näitlejad: Leili Bluumer (Vasjok Trubatšov), Leida Levad (Saša Bulgakov); Salme Reek (Kolja Odintsov); Ellen Liiger (Kolja Mazin); Asta Lott (Petja Russakov) jt. Kestus 52 minutit.
https://arhiiv.err.ee/vaata/kuuldemang-kuuldemang-vasjok-trubatsov-ja-tema-sobrad

Esimese osa illustraatorit pole küll raamatus märgitud, kuid tema puhul on huvitav detail see, et kui tolle aja klassiruumide piltidel rippus seinal tavaliselt Stalini portree, siis selles raamatus ei märganud ma ühtki Stalinit ja ka siin ülalpool esimesena näha oleval klassiruumi pildil on seinal Puškini portree.


Валентина Осеева "Васек Трубачев и его товарищи" 1. (1949)
170.

No comments:

Post a Comment