13/01/2015

"Karjus Kalitko"


Ivan Hadžimartšev
"Karjus Kalitko"

Eesti Riiklik Kirjastus. Tallinn 1954.
Vene keelest tõlkinud Aino Gross.
Illustreerinud Esko Lepp.

Lapsena lugesin mitmesuguseid raamatuid partisanidest, nii ilukirjandust kui ka  tõsielulisi päevikuid ja märkmeid. Oli pärastsõjaaeg, partisaniteema aktuaalne ja põnev ning seda pakuti rohkesti nii nõukogude kui rahvademokraatiamaade kirjanduses. Võiks öelda, et need raamatud eelnesid "Seiklusjuttudele maalt ja merelt", mille kaudu hakkas meieni jõudma läänemaist lastekirjanduse klassikat.

1954. a mais sain kingituseks "Karjus Kalitko", mille sisuks oli laste osavõtt Bulgaarias 1942. a suvel loodud Isamaarinde võitlusest vabaduse ja rahvusliku sõltumatuse eest. Talupoiss Kalitko ja tema sõbrad abistasid partisanisalka Jagodovo mäestikukülas.

Kalitko oli karjapoiss ja sulane oma onu juures. Rikas onu ei tahtnud tal lubada koolis käia, kuid noor õpetaja Assen õpetas teda eraldi. Kõige rohkem meeldisid Kalitkole geograafia ja loodusteadus.

Hadžimartšev kirjutas oma noorsooromaaniks tituleeritud, kuid tegelikult ikka jutustusemõõtu raamatus bulgaaria poiste elust, nende sõprusest, nende oma tee otsingutest, kui fašistid võtsid kinni nende õpetaja Asseni. Siis jõudis nendeni kuuldus, et õpetaja on vanglast põgenenud ja mägedesse partisaniks läinud. Ka Kalitko otsustas partisaniks minna. Partisanisalgas õppis ta tundma sõpruse väärtust ja koges ka esimest tõsist kiindumust kangelasliku saatusega neidu.

Kirjanduslikult on raamat nõrgapoolne, kuigi seda peeti Hadžimartševi parimaks teoseks. Ka tõlge on üsna keskpärane. Kuid Bulgaariat tutvustas see lastele omal ajal päris hästi ja meeldejäävalt.
* Ivan Hadžimartšev (1. dets 1897 - 8. jaan 1957) oli bulgaaria laste- ja näitekirjanik.

* Esko Lepp (8. apr 1906 - 31. jaan 1977) oli eesti kunstnik. Õppis 1935-1940 Tallinnas Riigi Kunsttööstuskoolis graafikat, peamiselt Günther Reindorffi juhendamisel. Seejärel täiendas end lühikest aega ka Tartus Konrad Mäe nimelises Riigi Kõrgemas Kunstikoolis. 1943. aastal suundus stipendiaadina õppima N. Surikovi nimelisse Moskva Kunstiinstituuti graafika alale. Eestisse naastes tegutses õppejõuna ning seejärel vabakunstnikuna.

Иван Хаджимарчев "Овчарчето Калитко“ (1946).

No comments:

Post a Comment