14/09/2013

"Kurekese teekond"


Oksana Ivanenko
"Kurekese teekond"

RK "Ilukirjandus ja Kunst". Tallinn 1948.
Eestindanud Marta Jõesuu.
Illustreerinud Ott Kangilaski.

""Kui lendad, siis näed" - oli vana kure armsaim kõnekäänd ja see tähendas sama, mis inimeste keeli "kui elad, siis näed".
 

"Ahaa," mõtles väike kurepoiss, " tähendab, peaasi on palju lennata ja palju näha. No selleks mul ju tiivad ongi.""

Südamlik lugu sellest, kuidas kureke elu- ja teekonnakogemusi omandab, mis muidugi ilma seiklusteta ei sünni. Küllap ka niisugune lugu, mida tasub enne kurgede järjekordset teeleminekut meenutada, sest ega me ju keegi täpselt tea, mis nendega pikal lennuteel juhtub, aga Oksana Ivanenko on püüdnud sellesse teadmatusse vähemasti mõningat selgust tuua.

Tema kureke alustas oma teekonda kindlasti kuskilt Dnepri kallastelt, kuid hoolas eestindaja Marta Jõesuu on teekonna algpunkti toonud Emajõe luhtadele, mis ju vägagi sümpaatne on. Ka muid Eesti kohanimesid leidub ses raamatus, mis kurekese loo väikesele lugejale veel armsamaks tegid. Ja sügise ootust on siin ka, sest siis pääses kureke lendama...

"Emale viirastusid kohutavad pildid. Kas tõesti tema poeg, väike kureke, kes alles hiljuti munast koorus ja alles vaevaga oma peentel jalgadel liigub, ise sihuke koomiline ja saamatu, lendab määratu laiade jõgede kohal, Musta mere kohal, kõrgete mägede kohal, Vahemere kohal, palavate Aafrika kõrbede kohal kuni kauge tohutu suure Niiluse jõeni?
 

Oleks ta veel vaikne ja sõnakuulelik! Aga ta on väga kärsitu, tal on alati vaja kõike näha, kõike teada ja ikka juhtub alati just temaga igasuguseid äpardusi."

Ma ei hakka siin seda kogumuljelt poeetilist raamatukest ümber jutustama. Tuletagu hea lugeja need äpardused ja seiklused ise meelde. Aga lõpuks tuli ikka kevade nagu igas helges loos:

"Kureke vaatas ümber. Kes tõi kevade? Mitte keegi kurgedest ei kandnud kedagi tiibadel. Ainult temal tuli väikest halli lõokest kanda. Kuid kevad oli juba siin. Ta teadis seda päris kindlasti..."

Selle raamatukese omaette väärtus on Ott Kangilaski meeleolukad ja soojad illustratsioonid.


* Oksana Ivanenko (1906-1997) oli ukraina lastekirjanik ja tõlk. Lisaks "Kurekese teekonnale" tõlgiti temalt eesti keelde ka "Tarassi saatus" (1949) ukraina poeedi ja kunstniku Tarass Ševtšenko lapsepõlvest ja noorusest.

* Ott Kangilaski (1911-1975) oli eesti graafik ja publitsist, tegev raamatuillustraatorina, karikaturistina, avaldas kunstialaseid artikleid ja raamatuid. Eesti Rahvusringhäälingu arhiivist saab kuulata temast 1975. a tehtud mälestustesaadet, mille autor oli Lembit Lauri.

Оксана Іваненко "Куди літав журавлик" (1947).

No comments:

Post a Comment