22/05/2013

"Uus õpilane"


L. Pantelejev
"Uus õpilane"

Jutustused
"Ilukirjandus ja Kunst", Tallinn, 1949.
Tõlkinud Marta Jõesuu.
Illustreerinud Siima Škop.

Nooremale koolieale  mõeldud raamat, mille kaanepilt mind kohe köitis. Sain selle umbes 1952. a ja siis olid mul endal samasugused patsid ning järgmisest aastast ka koolikleit: algul tumesinine, teises klassis tumepruun. Aga selle tüdrukuga raamatukaanel samastusin kuidagi kohe ja kiiresti.

Raamatu nimijutustus on mulle pikkadeks aastateks meelde jäänud - klassi tuleb uus õpilane, kes on haiglane ja nukker. Tema isa on sõjalendurina teadmata kadunud. Tasapisi selgub, et samal ajal tulnud uus õpetajanna on selle uue tüdruku ema. Jutt käibki sellest, kuidas klass nad omaks võtab ja kuidas nad ühel ilusal päeval saavad teada oma kalli kadunu saatusest.

"... Klassis istus ühes esimestest pinkidest tüdrukuke. See oli hoopis keegi võõras tüdruk, väike, kõhnake, kahe linalakalise palmikuga, rohelised lehvid palmikute otsas.
Tüdrukut nähes mõtles Volodja, et ta on eksinud ja võõrasse klassi sattunud. ta isegi taganes kuni ukseni, ent siis märkas, et see klass pole siiski võõras, vaid päris oma - neljas klass."


Lisaks nimijutustusele on raamatus veel kolm lugu laste elust: "Jaalikul", "Peainsener" ja "Ausõna". Kõiki ilmestamas Siima Škopi pildid, millest võib juba aimata tulevast väga armastatud lasteraamatute illustraatorit. Mõned näited neist piltidest:

Ukrainast tulnud uus õpetajanna oma patsipärjaga oleks nagu joonistatud meile kõigile praegu tuttava Julia Tõmošenko järgi.


Mannike, väike rõõmus tüdruk, kel on jõudu rohkem kui mõnel poisinolgil. Pilt, mis mulle väiksena väga meeldis ja mida tüdrukud üksteisele salmikutesse kopeerisid.


Ja poisipõnn, kellest on kirjutatud:
"Ma vaatasin ta väikesele tedretähnilisele ninale ja mõtlesin, et tal pole tõepoolest midagi karta. Poiss, kel on nii tugev tahe ja nii kindel sõna, ei karda pimedust ega pelga kohutavamaidki asju.
"Aga kui ta suureks kasvab... On veel teadmata, kelleks ta saab, kui ta suureks kasvab, kuid, kes ta ka oleks, võib olla kindel, et ta on tõeliselt tubli inimene."* L. Pantelejev (Aleksei Ivanovitš Jeremejev, 1908-1987) oli nõukogude kirjanik, kelle kirjanikunimi on pärit tema raskest lapsepõlvest tänavapoisina.

Л. Пантелеев "Новенькая" (1944).

No comments:

Post a Comment